Nowe Polkowice 2030+
Nowe Polkowice 2030+

Nowe Polkowice 2030+ to kompleksowa koncepcja rozwoju i budowy miasta, zgodna z opracowanym przez Stowarzyszenie dla Mieszkańców Polkowic programem „Porozumienie dla przyszłości Polkowice 2030+”. Autorem projektu jest Głębowski Studio – jedna z najbardziej utytułowanych polskich pracowni urbanistycznych.

 

Zgodnie z założeniami, Polkowice będą rozwijać się w kierunku zachodnim, po obu stronach przyszłej alei Jana Pawła II. Firma Budimex już rozpoczęła projektowanie tej drogi. Na wiosnę planowane jest wejście na plac budowy.

– Charakter i wysokość zabudowy będzie stopniowo się zmieniać, w miarę oddalania się od głównej Alei Jana Pawła II. Przy tej nowoczesnej arterii,  liczącej 60 metrów szerokości, staną budynki, w których na parterze będą sklepy, punkty usługowe i restauracje. Wyżej znajdą się mieszkania. W centrum nowej dzielnicy Polkowic usytuowany zostanie duży centralny park z jeziorkiem, zasilanym przez wody opadowe. Będzie on łączył się w naturalny sposób z leśnym otoczeniem tej części miasta oraz szpalerami drzew i zieleni między blokami i domami. Zaprojektowaliśmy naturalne zielone korytarze, dzięki którym Polkowice będą nadal mieć  dobre czyste powietrze – wyjaśnia Tomasz Głębowski, urbanista.

Zgodnie z założeniami planistów, nowa część Polkowic będzie miała przemyślaną zabudowę, ze ściśle zaplanowanymi drogami, placami zabaw i miejscami odpoczynku. Pierwszą linię zabudowy, sąsiadującą bezpośrednio z obecną drogą nr 3, która w będzie nosić imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, zajmą komenda policji, szpital oraz budynki użyteczności publicznej. Planowane jest tam utworzenie Centrum Aktywności Seniorów czy Centrum Organizacji Pozarządowych.

– Razem z Polkowiczanami Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic od lat zmienia na lepsze naszą gminę. Aleja Jana Pawła II, przyszłość, która zaczyna się dziś, to kolejny krok do realizacji naszego marzenia – budowy nowoczesnego miasta przyjaznych ludzi. Zgodnie z naszym głębokim przekonaniem, że Polkowiczanie zasługują na więcej. Chcę, by miasto rozwijało się w kierunku obecnych Polkowic Dolnych. Projektujemy utworzenie w Polkowicach – Centrum Polskiej Miedzi. Będzie to interaktywne i multimedialne miejsce, na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, tylko w mniejszej skali. Dzisiaj zaczynamy od budowy Alei Jana Pawła II, czyli głównej osi Polkowic przyszłości, nowych Polkowic 2030+ – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Aleja Jana Pawła II to nie tylko piękna, nowoczesna arteria. To kręgosłup nowych Polkowic.

– Wzdłuż tej alei zostaną poprowadzone wszystkie niezbędne sieci – wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, energetyczne i światłowodowe. Jestem pewien, że spacerując  Aleją Jana Pawła II, jeżdżąc rowerem czy na rolkach – wszyscy będziemy z niej dumni! – podkreśla Emilian Stańczyszyn, prezes Porozumienia dla Mieszkańców Polkowic.

W projektowanej nowej części Polkowic powstanie niemal 5 000 nowych mieszkań. A także nowy żłobek, przedszkola, szkoły, szpital, place zabaw, park, solankowa tężnia i wszystko, co jest potrzebne w nowoczesnym, przyjaznym mieście.