Osiedla docieplone i kolorowe
Osiedla docieplone i kolorowe

Trwają remonty bloków mieszkalnych na polkowickich osiedlach. Dzięki programowi odnowy elewacji i dociepleń budynków wielorodzinnych w naszej gminie, w mieszkaniach polkowiczan będzie cieplej, a elewacje ich domów zmienią się nie do poznania. Dzisiaj burmistrz Polkowic Wiesław Wabik podpisał listy intencyjne ze spółdzielnią mieszkaniową i wspólnotami w sprawie współpracy przy realizacji gminnego programu odnowy elewacji i dociepleń budynków wielorodzinnych w gminie Polkowice na lata 2018-2025.

 

Celem gminnego programu odnowy elewacji i dociepleń budynków jest wsparcie finansowe mieszkańców Polkowic w remontach ich bloków mieszkalnych. W ramach programu odnawianych jest łącznie 118 budynków. 64 budynki będą docieplone, a 54 zyskają nową wyremontowaną i pomalowaną elewację. Specjalna koncepcja kolorystyki polkowickich osiedli sprawi, że będą one bardziej barwne i estetyczne.

– Wiemy, że polkowiczanie chcą mieszkać w estetycznym, przyjemnym otoczeniu. Dlatego zadecydowaliśmy o tym, by wesprzeć mieszkańców w niezwykle kosztownych pracach, związanych z remontami elewacji i dociepleniami budynków, przeznaczając na ten cel 31 200 000 złotych z budżetu gminy. Średnia dopłata do jednego mieszkania wyniesie zatem 3670 zł – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

W praktyce oznacza to, że rodzina mieszkająca w docieplanym przez gminę bloku, zaoszczędzi od 5000 do 7000 złotych. Jeśli natomiast budynek jest już ocieplony, średnia dopłata do jednego mieszkania związana z remontem i malowaniem elewacji wyniesie od 700 do 1 200 złotych. Na docieplenie budynków przy ul. Górników 1-13 gmina Polkowice przeznaczy 1 200 000 złotych, co stanowi 80% szacowanych kosztów, które wynoszą 1 500 000 złotych.

– Remonty bloków mieszkalnych przy ul. Hubala 20, ul. Legnickiej 11 i ul. Legnickiej 13 już trwają. Obecnie trwa również procedura przetargowa na wybór wykonawcy, który wyremontuje budynki przy ul. Górników 1-13, ul. Górników 14-26, ul. Głogowskiej 1-11 i Chocianowskiej 33. Domy przy ul. Hubala 2A-4D będą remontowane w przyszłym roku. Mimo wszystko postępy prac już cieszą oko, bo nasze bloki nabierają pięknych barw – mówi Ireneusz Traczyk, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Cuprum”.

Zgodnie z przyjętą koncepcją kolorystyki, budynki wielorodzinne będą malowane na kolory biały, jasny szary i ciemny szary. Dodatkowo każdy budynek uzupełniony zostanie o akcent kolorystyczny, przypisany do konkretnego osiedla. Na Osiedlu Sienkiewicza zobaczymy akcenty żółte, na Osiedlu Gwarków – pomarańczowe, na Osiedlu Krupińskiego – czerwone i bordowe, a na Osiedlu Dąbrowskiego – niebieskie. Budynki położone najbliżej centrum będą posiadać kolorowe zdobienia w ciemnych odcieniach. Jeśli bloki będą znajdowały się dalej od centrum, odcień koloru przyjętego na danym osiedlu będzie jaśniejszy.

Prace przy ul. Legnickiej 11 i 13 powinny zakończyć się już w listopadzie tego roku, natomiast przy ul. Hubala 20 w I kwartale 2019 roku. W II kwartale przyszłego roku zakończą się remonty budynków przy ul. Górników 1-13 i 14-26, ul. Głogowskiej 1-11 oraz ul Chocianowskiej 33, a w III kwartale – przy ul. Hubala 2A-4D. Środki na realizację kolejnych prac zostały już zabezpieczone w budżecie gminy na 2019 rok, a w sprawie remontów budynków w latach późniejszych gmina podpisała już listy intencyjne z zarządami wspólnot i spółdzielni.

Realizacja całego programu, zaplanowana na lata 2018-2025 będzie kosztowała 44 600 000 złotych.