Podatek od nieruchomości zlikwidowany
Podatek od nieruchomości zlikwidowany

Radni stowarzyszenia Porozumienie dla Mieszkańców Polkowic poparli projekt burmistrza Wiesława Wabika w sprawie zniesienia podatku od nieruchomości dla osób fizycznych. Ta jednomyślna decyzja Rady Miejskiej wpisuje się w deklarowane i realizowane konsekwentnie przez PdMP zaspokajanie potrzeb mieszkańców gminy Polkowice.

 

Przygotowywany od kilku miesięcy przez zespół specjalistów projekt, burmistrz Wiesław Wabik konsultował z mieszkańcami podczas spotkań na osiedlach i w sołectwach. Projekt wpłynął do Rady Miejskiej 12 września.

– To dobra i przemyślana decyzja, dzięki której w kieszeni tysięcy mieszkańców gminy Polkowice pozostanie od kilkudziesięciu, przez kilkaset, nawet do kilku tysięcy złotych. Na zwolnieniu skorzystają zarówno właściciele domów, garaży jak i mieszkań. Skorzystają również rolnicy na emeryturze, bo rocznie w ich domowym budżecie zostanie nawet kilka tysięcy złotych. Polkowice mają obecnie dobrą sytuację finansową i zbudowaną rękami mieszkańców bazę do godnego życia. Teraz nadszedł czas na zniesienie podatku od nieruchomości. Bo Polkowiczanie zasługują na więcej – podkreśla Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Jak podkreśla Emilian Stańczyszyn, przewodniczący Rady Miejskiej oraz szef Komisji Budżetu i Finansów RM, Polkowice stać obecnie na zwolnienie mieszkańców gminy z podatku od nieruchomości.

– Jesteśmy jedną z 79 gmin na niemal 2500, która – w przedstawionym przez Ministra Finansów raporcie – na koniec 2017 roku nie miała ani złotówki zadłużenia. Jesteśmy dumni z przedsiębiorczości Polkowiczan, obywatelskiej aktywności i pomysłów na dalszy rozwój gminy.  Z dumą pokazujemy gościom zadbane i czyste miasto, zadbane sołectwa oraz największą w regionie stworzoną właśnie w Polkowicach strefę pracy, której zazdroszczą nam inne miasta. Realizujemy wiele bezpłatnych programów związanych ze zdrowiem, komunikacją, edukacją i kulturą. Od lat, konsekwentnie krok po kroku razem z mieszkańcami tworzymy naszą gminę – mówi Emilian Stańczyszyn.

Uchwała zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Od tego dnia mieszkańcy gminy Polkowice przestaną płacić podatek od nieruchomości.