Maria Kowalczyk

Radna Rady Miejskiej
Przewodnicząca Komisji Rozwoju Wsi i Rolnictwa

Jest osobą energiczną, pracowitą i lojalną. Nie znosi plotek, kłamstwa, obłudy i złodziejstwa.

Jest bardzo wrażliwa na sytuację ludzi starszych, zawsze gotowa spieszyć im z pomocą w miarę swoich możliwości, czasu i środków. Jak mówi „młodzi ludzie są chętni do pracy i przedsiębiorczy, ale starsi znają drogę”.

W Radzie Miejskiej w Polkowicach pracuje już kilka kadencji, co pozwoliło jej szczegółowo poznać pracę w radzie, a przede wszystkim zapoznać się z problemami mieszkańców wsi gminy Polkowice. Przewodniczy Komisji Rozwoju Wsi i Rolnictwa. Dąży do tego, aby nasza wieś niczym nie różniła się od miasta. Promuje konkursy na najładniejszy ogród przydomowy i najładniejszą świąteczną iluminację.

Z jej inicjatywy każda wieś otrzymała stoły biesiadne z zadaszeniami, a także domki na sprzęt i różne pomoce przy świetlicach wiejskich.

Jest bardzo mocno zaangażowana w remonty obiektów sakralnych, przez co nasze kościoły zwłaszcza zabytkowe, są pięknie odrestaurowane i służą wiernym naszych wiosek.

Ma wykształcenie średnie ekonomiczne, brała udział w utworzeniu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przez większą część swojego życia prowadziła z mężem gospodarstwo rolne w Żelaznym Moście. Do dzisiaj pomaga w jego prowadzeniu wnukowi.

Maria Kowalczyk ma 69 lat, dwoje dorosłych dzieci i pięcioro wnucząt. Bardzo lubi robótki ręczne i szycie, a także pieczenie ciast, zwłaszcza tortów. Jest współautorką konkursów „Potrawy Regionalne i wypieki ciast”, które na przestrzeni lat zmieniały nazwy, a które mieszkańcy bardzo dobrze pamiętają.